Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolun ilk durağı kabul edilen 19 Mayıs 1919, Türk tarihindeki dönüm noktalarından birisidir.  Türkler için 19 Mayıs 1919 günü millî bağımsızlığa, çağdaşlaşma ve demokratikleşmeye giden yolun ilk adımıdır. Bu gün Atatürk’ün çok önem verdiği bir gündür. Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra 19 Mayıs’ın önemini bu günü doğum günü olarak kabul ederek göstermiştir. Ayrıca 19 Mayıs, 1938 yılından beri milli bayram olarak kutlanmaktadır. Ancak Atatürk “doğum günüm” dediği 19 Mayıs kutlamalarına sadece bir kez katılabilmiştir.

Bu önemli gün Marmaris’te her yıl olduğu gibi bu yılda coşkuyla ve Ata’ya  özlem duyularak kutlandı. Büyük lider Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği bayramın 96. yıl dönümü kutlaması için Atatürk Meydanı’nda çelenk töreni düzenlendi. Marmaris Kaymakamı Celalettin Yüksel, Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Halil Gökovalı, Marmaris Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ahmet Kocabıyık’ın yanı sıra siyasi partiler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Törende resmi programa göre sadece Marmaris Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından resmi program sona erdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Marmaris İlçe Örgütü, İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesi, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Marmaris Şubesi, Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği de resmi törenden sonra Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.  Çelenk töreninin ardından Atatürkçü Düşünce Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Turan Sandıkçıoğlu, “19 Mayıs Mustafa Kemal Paşa’nın doğum günüdür. Mustafa Kemal Atatürk 96 yıl önce Milli Mücadeleyi örgütleyerek, Türk Milleti’ni bağımsızlığa kavuşturmuştur. Tam bağımsız devlet kurmayı başarmıştır. 26 yıl önce kurulan Atatürkçü Düşünce Derneği, Atatürk’ün fikir ve felsefesini sonsuza kadar yaşatacak” dedi.

Meydandaki törenin ardından Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri Sabancı Anadolu Lisesi bahçesinde devam etti. Lise öğrencilerinden oluşan müzik grupları şenliğe şenlik kattı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Züleyha Aldoğan da meslektaşlarıyla birlikte  halay çekip, dans etti.

Ayrıca 19 Mayıs temalı kompozisyon ve resim dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Kaymakam Celalettin Yüksel’in elinden ödüllerini alan başarılı öğrencilerin isimleri şöyle:

Kompozisyon dalında 1. Sibel Kara (Nurettin Gençalioğlu Anadolu Lisesi), 2. Hanife Bayır (Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi), 3. Gizem Tamçiftçi (Halıcı Ahmet Urkay Anadolu Lisesi) oldu.

Resim dalında; 1. İlayda Tokmak (Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi), 2. Begüm Şahin (Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi), 3. Petek Dilan Çağlı (Özel Türk Koleji Anadolu Lisesi) oldu.

Dünyanın en büyük baharattan oluşan Türk Bayrağını GEMAD  üyeleri yaptı ve Çinlilerin rekorunu kırdılar

Güney Ege Marmaris Aşçılar Derneği (GEMAD), 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Atatürk Meydanı’nda dünyanın en büyük baharattan oluşan Türk bayrağını yaptılar. Yaklaşık 40 kişinin yapmak için emek verdiği 220 metre karelik dev Türk Bayrağı, Çin’in Daxinzhuang kasabasında baharattan yapılan 175 metre karelik bayraktan daha büyük olması dolayısıyla dünya rekorunu kırdı. Türk bayrağı için 250 kg tuz ve Hindistan cevizi olmak üzere 1,5 ton pul biber kullanıldı. Dünyanın en büyük baharattan bayrak olma özelliği taşıyan bu dev bayrağa vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Uluslararası Marmaris Halk Dansları Festivali de, 19 Mayıs kutlamaları ile birleşince renkli görüntülere sahne oldu

Marmaris Belediyesi tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Uluslararası Marmaris Halk Dansları Festival gecesi 19 Mayıs Meydanı’nda gerçekleşti. Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen kutlama programı ile birleştirilen festival gösterileri meydanı dolduran binlerce vatandaş tarafından ilgiyle izlendi. Gecede sahne alan Meksika, Rusya ve Bursa yöresinden gelen halk oyunları topluluğu vatandaşlara muhteşem bir görsel şölen sundu. Yaklaşık bir buçuk saat süren gösterilere ilçede tatil yapan turistler de yoğun ilgi gösterdi. Festival kapsamında yaklaşık olarak 150 dansçı, 6 ayrı gösteri grubu 2 gün boyunca Marmaris’te performanslarını sergiledi.

Martı Resort Hotel’de geleneksel 19 Mayıs kutlama daveti gerçekleşti

Marmaris Martı Otelleri resmi bayramlarda verdiği kutlama resepsiyonları geleneğini, 96.Yıl dönümü olan 19 Mayıs 2015’de de sürdürdü. Marmaris Martı Otelleri Genel Müdürü Tayfun Başkurt’un ev sahipliğinde, Martı Resort Hotel havuz başında verilen davette; Marmaris protokolünden Kaymakam Celalettin Yüksel, Cumhuriyet Baş Savcısı Mehmet Demirel, Tapu Müdürü Hayati Çalışkan, PTT Müdürü Seher Uslu, DTO Başkanı Hasan Mengi, Turizm Tanışma Müdürü Yakup Bayhan, bazı daire müdürleri, STK, Acenteler, yerli ve yabancı yaklaşık 200 davetli kurtuluş ateşinin yakılmasının 96. yıl dönümünü coşkuyla kutladılar. Klasik Müzik Konserinde Soprano Berna Özkut’un seslendirdiği Batı müziğinden türkülere uzanan müzik şöleni ise büyük alkış aldı.

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*