Marmaris’in.başarılı iş kadınlarından Özgür Taşkıran Konaç,  eşi Savaş Bey ile birlikte kurdukları Buddha Spa markalarıyla,  Marmaris’in  en seçkin otellerinde sağlığına ve güzelliğine önem verenleri SPA’nın ve yoganın büyülü dünyasıyla buluşturuyorlar.

Kocaeli doğumlu Özgür Hanım, Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı’ndan mezun. Wellness ile ilgili alanda çalışmalara başladıktan sonra ise MSKU Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlar. Akademik çalışmalarında “Yoga ve SPA Uygulamalarının Otistik Çocuklar Üzerinde Etkisi”ni  araştıran Özgür Hanım, ileride otistik çocuklara yönelik özel çalışmaları olacağını belirtti.

Marmaris turizmini çeşitlendirme çalışmalarında wellness turizminin önemine değinen Özgür Hanım, kronik stresin yol açtığı baskılardan kurtulmanın ve yaşam kalitemizi arttırmanın en kolay ve konforlu yolunun masaj ve SPA terapilerinden geçtiğini belirtti. Bunlara ulaşımı olamayanların ise hayatlarına yoga öğretisini katmalarını tavsiye etti.

Güneyde yaşamak her zaman hayalim olmuştu. İnsan ilişkilerini, yeni insanları tanımayı, farklı öyküler dinlemeyi hep sevdim.  Üniversite mezuniyetimden sonra pratik yapmak için gittiğim Ukrayna’da eşimle tanıştım. Ardından tam bir aile ve aşk markası olan Buddha SPA’yı kurduk.

Özgür Hanım ve Savaş Bey, yoğun iş tempolarını sürdürürken, aile olmanın önemini göz ardı etmemişler;  Yaman ve Yaşam adındaki iki güzel evlatları ile beraber öyküleri “Özgür ve Savaş’ın Yaman Yaşam”ı  adını almış.

Özgür ve Savaş çiftinin geliştirdiği ve büyük başarılara imza attığı Marmaris’in en yüksek kapasiteli ve eğitimli çalışanlarının olduğu Buddha SPA’nın farklılığı ise bedensel çalışmaların yanı sıra, Özgür Hanım’ın uyguladığı ruhsal terapiler…

Uyguladığınız ruhsal terapiler nelerdir?

Benim çalışmalarımda ruhsal terapilerin başında elbette yoga geliyor. Yoganın yanı sıra, ülkemizde de oldukça yeni bir terapi modeli olan, kronik stres ve travma çözümleme konularında hızlı sonuçlar alabildiğimiz, “Organic Intelligence” terapistliği alanında 3 yıldır eğitim alıyorum. Organic intelligence sinir sistemine odaklı çalışan özel bir terapi şekli. Bu yönüyle de ruhsal çalışmalarla, bilimsel çalışmaları ortak bir paydada buluşturuyor. Uygulanma şekli olarak karşılıklı sohbet esnasında kullanılan özel yöntemlerle, danışanın günlük hayatta zorlandığı konuların üstesinden kolayca gelebilmesine destek veriliyor. Görüşmede sorun yaratan konuya bağımlı olmadan ve soruna odaklanmadan, farklı bir konuda konuşurken arka planda sorun çözümlenebiliyor. Bu yöntemin kişiye kattıkları, uzun terapilerden çok daha hızlı sonuç almasına neden oluyor.

Sizi kendine gel sloganıyla tanıyoruz, “Kendine Gel” ile anlatmak istediğiniz nedir?

Yukarıda bahsettiğim tüm ruhsal ve bedensel terapi türleri bizi doğal halimize dönüştürüyor. Doğal halimiz ise; depresyondan, kaygı ve endişelerden uzak, huzurlu ve dingin hissettiğimiz halimizdir. Ruhsal ideale yakın olan bu duruştan hareketle “Kendine Gel” diyerek güzel bir davette bulunuyoruz…

Buddha SPA nerelerde konumlanıyor?

Cettia Beach Otel’in dışında, 7 tane seçkin otelin SPA merkezlerinin yönetimini ve organizasyonunu yapıyoruz. Cettia Beach Hotel’in kış dönemi açık olması dolayısı ile 12 ay boyunca sadece bu noktadayız. Personel seçimimizde eğitim ve kalite bizim için çok önemli. İşe alımın ardından, ayrıca hizmet içi eğitimler vererek sektörün de gelişimine katkıda bulunuyoruz. Amacımız, Buddha SPA markamızın kalitesinin sürekliliğini sağlayarak daha fazla noktaya taşımak…

SPA, SUDAN  GELEN SAĞLIK…

“SPA” genel anlamıyla sağlığı, zindeliği, estetiği, güzelliği, iyileşmeyi, suyun iyileştirici gücüyle kazanma olarak tanımlanabilir.   Öncelikle merkezimize gelen konuklarımızı, bedensel açıdan iyileştirmeyi ve onlara zihnen ve bedenen şifalanacakları terapi hizmetleri sunmayı amaçlıyoruz. Su yaşam kaynağımız ve bize en büyük hediye… Biz de bu hediyeyi sunarken, suyu döküş şeklimizden, misafirimizi uğurladığımız ana kadar olan terapi yolculuğuna özenle eşlik ediyoruz. Hamam ritüellerinin yanı sıra, farklı cilt ve saç bakımları da uyguluyoruz.

Aslında SPA’ya, hamam kürümüzün modernize edilmiş halidir diyebiliriz. Bizler de, geleneksel hamam kültürümüzü modernize ederek terapi haline getiriyoruz. Cihazlara yönelik tedavilerdense, dokunmanın da şifasını bilerek manuel yaklaşımları tercih ediyoruz. Özellikle hamileler için özel terapilerimiz var. Cilt bakımlarımızda bitkisel ve hassas ciltlere uyumlu, seçkin ürünler kullanarak, bu konudaki hassasiyetimizi ortaya koyuyoruz. Ayrıca bu konuda da eğitim aldığım için bakımları bizzat kendim yapıyorum Reiki uygulamasıyla birlikte yaptığım cilt bakımları, farklı bir çalışma olduğundan dolayı, oldukça yoğun ilgi görüyor. Tüm bunların yanında özel günler için konsept çalışmalarımız var. Gelin Hamamları için Osmanlı Hamam ritüellerinden esinlendiğimiz Kösem Sultan ve Hürrem Sultan paketleri sunuyoruz.

Yoga serüveniniz nasıl başladı?

Doğu felsefesi ve yoga küçük yaşlardan beri ilgimi çeken bir konu olmuştu. Bu ilgi benim yoga pratiğini hayatıma dahil etmeme sebep oldu. Hatta felsefesi ve öğretileri ile    beni hep etkileyen Buddha, markamızın adının ilhamı oldu. Ardından uzun süren yoga eğitimleri aldım. Yaşadığım 2 hamilelik sürecinde, hamile yogası konusunda da uzmanlaştım. Ancak kendi pratiğimde, en keyif aldığım, daha yavaş ve sakin akışları içeren “Yin Yoga” favori tercihim… Odaklanma ve motivasyon sorunları yaşayan danışanlarıma da öncelikle yin yogayı öneriyorum. Her yaş grubu ve her seviye için uygulanabilirliği kolay ve oldukça meditatif bir yoga stilidir.

Masaj Ve Yoga’yı Birleştiren Unsurlar Var mı Sizce?

Bana göre yogayı, iç organlarımızı dahi etkileyen, kendi kendimize yaptığımız içsel ve dışsal bir masaj olarak niteleyebiliriz.

Masajı ise, terapist tarafından uygulanan, pasif bir yoga çalışması olarak düşünebiliriz. İki çalışmanın da ortak noktası, anda kalmaya hizmet etmeleri ve ruhsal, bedensel ve zihinsel farkındalığımızı arttırmalarıdır. Bu sebeplerle bu çalışmaları aynı marka ve çatı altında toplamak beni çok heyecanlandırıyor.

Yogaya başlamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Bana göre yogaya başlamaya karar verirken öncelik; size rehberlik edebilecek doğru eğitmen olmalıdır. Rehberin yogayı kendi hayatına ne kadar taşımış olduğu en önemli seçim kriteridir. Yogayı sadece para kazanma aracı olarak mı görüyor yoksa, yoga onun için gerçekten bir yolculuk mu? Yolculuğunda ona eşlik edecek yandaşlar mı arıyor yoksa para kazanacağı öğrenciler mi arıyor? Doğru seçimi yaptıktan sonra gerisi zaten geliyor…

MARMARİS YOGAYA, YOGA DA MARMARİS’E ÇOK YAKIŞIYOR…

Marmaris müthiş bir doğal güzelliğe sahip… Sahilde yürürken dahi, farkında olmadan meditasyon yapıyoruz aslında… Marmaris’in yoga kampları ve inzivalarına ev sahipliği yapacak noktaya gelmesini umuyorum. Bu sebeple yapılacak faaliyetlerin, yoga kampları ve beslenmeyi de içine alan detoks turlarına entegre edilerek alternatif turizm çalışmaları yapılabileceğini düşünmekteyim.

Buddha SPA olarak kampanya ve etkinlikleriniz var mı?

Aşka Gel temasıyla, Şubat ayına merhaba dedik… Aşk sadece sevgiliye değil, doğaya, aileye, yaşamla olan bağımıza, işimize ve daha pek çok şeyede hissedileceğimiz en özel duygu… Sevgiler Günü için düzenlediğimiz ”Sıcak Gül Masajı” terapisi ile hem kendimizi hem de sevdiğimizi özel hissettirebilecek bir ambiyans hazırladık. Özel günleri kutlamaya çevirerek hayatımıza renk katabiliriz. Aslında yaşadığımız her an kutlanmaya değer olduğunu da unutmamak gerekir…

Ayrıca biraz önce de bahsettiğim gibi; “Gelin Hamamı” ritüellerimiz Osmanlı Hamam Kültürü’nün özelliklerini taşıyor. Hazırlıklarımız sonucunda Buddha SPA’da gelin hanım ve misafirleri için masal tadında, büyülü bir atmosfer oluşturuyoruz… Kösem Sultan ve Hürrem Sultan paketlerimizle, gelinlerimizi sultanlar gibi ağırlamaya özen gösteriyoruz…

Son dönemlerde “Wellness” kelimesi oldukça popüler. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Wellness, sağlıklı bir yaşama doğru seçimler yapmaktır, Hatta “Marmaris Wellness Community” adı altında toplandığımız, konusunda donanımlı kişilerden oluşan bir grupla birlikte projeler üretmekteyiz.

Wellness in 8 basamağı var, bu basamaklar Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş ve bütün bir yaşam yolculuğunu içeriyor. Bunlar, duygusal, çevresel, finansal, entelektüel,  günlük rutinler, sosyal  ve sipiritüel olarak ayrılıyor. Yoga ve SPA (sudan gelen sağlık) ise wellnessin  spiritüel basamağında yer alıyor.

Biz çok şanslıyız,  her sabah uyandığımızda kendimizi bir wellness dünyasının içinde buluyoruz… Marmaris tam bir bütünsel bir uyum programı özelliğini taşıyor ve wellness için biçilmiş kaftan. Biz de bu bilinçle hem bireysel hem de Buddha SPA olarak, hizmette ve çalışmalarımızda en iyiyi hedefliyoruz…

Buddha Spa & Yoga’ya

0542 294 45 82 numaralı telefondan,

facebook: buddhaspanet

instagram: buddhaspamarmaris sosyal medya hesaplarından ulaşabilirsiniz.

Röportaj: Gül Özdündar Şenay

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*