İkinci el motorlu araç satıcılarına yönelik düzenlenen yeterlilik sınavının sonuncusu Marmaris’te, Armutalan Oto Center’ın ev sahipliğinde yapıldı.Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Mesleki Yeterlilik Geliştirme Eğitim Sınav Belgelendirme Hizmetleri A.Ş işbirliğinde, Armutalan Oto Center Sahibi Nedim Bulut’un daveti üzerine Marmaris’te ilk kez gerçekleşen sınava katılımın yüksek olduğu gözlendi.

MASFED sınav uygulayıcısı ve değerlendiricisi Osman Deli, “Muğla ilinde ilk kez Marmaris’te uyguladığımız bu sınavı Oto Center sahibi Nedim Bulut daveti ile gerçekleştirdik. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak” dedi.

YILDA 6 MİLYON ARAÇ EL DEĞİŞTİRİYOR

İkinci el otomotiv ticaretinin düzenlenmesi ve mesleğe bir standart getirilmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Osman Deli, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘2018 yılı Mart ayında Masfed ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında bir protokol imzalandı, mesleki yeterlilik sınavları yapılıyor ve başarılı olanlara belgeleri veriliyor. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak.  Türkiye’de yılda yaklaşık 6 milyon araç el değiştiriyor. Bu araçların önemli bir kısmı devlete hiç vergi ödemeden iş yapanlar tarafından satılıyor. Amacımız bunun önüne geçmek”

 İkinci el otomotiv ticaretine bir standart getirilmesinin çok önemli olduğuna dikkati çeken Nedim Bulut da, konu hakkındaki görüşlerini belirtirken, şöyle konuştu:  “Sektörümüze yönelik çok büyük şikayetler oldu, bu bizim gibi işini düzgün ve kayıt altında yapanların zarar görmesine büyük ölçüde engel olacak bir uygulama,  ve bu sayede tüketici şikayetlerinin de ortadan kalkacağına inanıyorum. Türkiye’de diğer illerde 9 aydır yapılan Mesleki Yeterlilik Sınav kurumunu ve MASFED yetkililerini Marmaris’e davet ettik; bu gün burada işini nitelikli yapmak isteyen meslektaşlarımızla, bu belgeyi almak için bir sınava girdik. Sınav 2 aşamadan oluşuyor, yazılı sınavlar, teori, performans ve teknik bilgilerden oluşan aşamalardan geçiyoruz. İki gün süren sınavlarımızın e devletten öğreneceğimiz sonuca göre belgelerimizi almaya hak kazanacağız. Bu belgeye sahip olmayanlar artık araç alıp satamayacak. Buradan tüm araç alım satımı yapacaklara bunu önemle duyuruyoruz.”

MASFED MYM sınav uygulayıcısı Seyhan Bağardı ise şunları söyledi: “Türkiye’nin gelişmesi ve büyümesi için eğitim ile istihdam arasındaki bağın güçlendirilmesi gerekiyor. Federasyon olarak nitelikli birey yetiştirmek için kurumlarla çok yönlü çalışmalar yapıyoruz. Bu sınavlar sonucunda bugüne kadar 445 bin kişi mesleki yeterlilik belgesine kavuştu. Marmaris’te gelen talep üzerine ilk kez bu sınavı düzenledik, talep oldukça tekrar sınavlar açabiliriz.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*