‘MarmariSANart’ topluluğu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen, ‘’Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali’’ Armutalan Kültür Merkezi Tarık Akan Sahnesi’nde yapılan ödül töreniyle sona erdi. 40 kısa filmin finale kaldığı törende, 12 dalda ödül dağıtıldı. Festivalin bu yılki onur konukları, oyuncu ve yazar Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin oldu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bülent Özkam’a da sinema ve medya sektörüne sağladığı katkılardan dolayı “Onur Ödülü” verildi.

Düzenlenen gala gecesine çok sayıda sanatçı, yönetmen, yapımcı ve sanatsever katıldı. Gala gecesinde Türk sinemasının emektar oyuncuları Göksel Arsoy ve Yusuf Sezgin’e “Emek Ödülü”, sinema ve medya sektörüne sağladığı katkılarla pek çok sinemacı yetiştiren Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Bülent Özkam’a ise “Onur Ödülü” verildi. Gecede, festivale destek veren kurum ve kuruluş temsilcilerine plaket takdim edildi.

9 Ekim – 14 Ekim tarihleri arasında Marmaris’te düzenlenen 102 ülkeden, bin 797 filmin başvurduğu festivalin 4. gününde Armutalan Kültür Merkezi ve Serin Kültür Kitap Kafe’de Panel ve imza günleri düzenlendi. Sabah saatlerinde başlayan film gösterimlerinin yanı sıra Atölye- Çocuk sinemacıları adlı atölye ve kitap imza günleri gerçekleşti. Kitaplarını imzalayan Yazar Banu Bozdemir çocuklara özel animasyonlu sürprizler hazırladı.

‘Dünden Bugüne Sinemamız’ adlı panele Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Prof. Dr. Suat Çağlayan, Gazeteci Yazar Merdan Yanardağ konuşmacı olarak katıldı. Paneli moderatör Gazeteci Yazar Nida Yılmaz yönetti. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen “Yerel yönetimler ve sinema” hakkında konuşurken, Eskişehir’de ilk sinemanın kuruluşunu ve anılarını anlattı. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni de kuran Büyükerşen, fakültenin Türk filmi ve sinema sektörüne katkılarını anlattı.

Panel sonrası konuşmacılar Serin Kültür Kitap Kafe’de kitaplarını imzaladı. Yoğun katılımın olduğu panelde konuklar sevenleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Festivalin son günü, film gösterimlerinin ardından Devlet Eski Bakanı yazar Yılmaz Karakoyunlu, oyuncu ve yazar Göksel Arsoy, Sinema eleştirmeni ve yazar Atilla Dorsay, gazeteci yazar Nida Yılmaz moderatörlüğünde, “Ülkemizde Sinema Sanatı, Festivaller, Sorunları ve Çözümleri” adlı panele konuşmacı olarak katıldı. Konuşmacılar bu panelin ardından kitaplarını imzaladılar.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Kısa Film festivali ödül töreni ile son buldu.

Festival Direktörü Şeref Öztürk, Marmaris Belediyesi Armutalan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, festivalin büyüyüp gelişmesi için Marmaris halkına festivale sahip çıkmaları çağrısında bulundu. Festivale 102 ülkeden filmin katıldığını belirten Öztürk, 170 kısa film arasından jüri tarafından 40 kısa filmin finale seçildiğini kaydetti.

4. Marmaris Kısa Film Festivalinde ödül alan

film ve yönetmenleri şöyle:

Liselerarası En İyi Film: “Gece boyunca”, Deniz Ünsal

Netsel Marmaris Jüri Özel Ödülü: “Bir filmin duruşması”, Gökhan Kaya

Halk Jürisi Özel Ödülü: “Beyazlar sönsün”, Aycan Akdağ, İbrahim Kucus

Ön Jüri Özel Ödülü: “Barisfer”, Yusuf Emre Yalçın

Deneysel Film İkincisi: “Toprak”, Alican Durbaş

Deneysel Film Birincisi: “Rüyamda ölü gördüm”, Ece Kınacı

Animasyon Film İkincisi: “Mavi yarın”, Numan Ayaz

Animasyon Film Birincisi: “Fabrika”, Batuhan Köksal

Belgesel Film İkincisi: “Kurbağa avcıları”, Batuhan Kurt

Belgesel Film Birincisi: “Afganistanbul”, Ulaş Tosun

Kurmaca Film İkincisi: “Pantolon”, Tahsin Özmen

Kurmaca Film Birincisi: “Sana inanmıyorum ama yer çekimi var”, Umut Subaşı

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*