3. MARMARİS ULUSLARARASI KISA FİLM FESTİVALİ EKİM’DE BAŞLIYOR

0
510

Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl Ekim ayında üçüncü kez konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor. Festivale başvurular başlamış olup, son başvuru tarihi 10 Ağustos 2017’de sona erecek

 2014 yılında “Bu Festival Marmaris’in Marmaris Hepimizin” sloganıyla yola çıkan ve 2016 yılında ülkemizin en başarılı festivalleri arasında anılan Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali bu yıl Ekim ayında üçüncü kez konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Festival Başkanı Şeref Öztürk ve festival komitesinin katılımı ile düzenlenen basın toplantısında konuşan Öztürk, festivalin tamamen gönüllülük esasına dayalı “MarmariSANart” topluluğunun bir projesi olarak, sanatı geniş kitlelere ulaştırmayı, alternatif turizme zemin oluşturmayı, yerli ve yabancı genç yönetmenlerin çalışmalarını seyirciyle buluşturmayı, gelecekte Marmaris`i kısa filmin merkezi konumuna getirerek Marmaris ve çevresinin “kısa film” platosu olarak kullanımı yönünde çalışmalar yapmayı, yurtiçinden ve yurtdışından festivale katılan “kısa film” yönetmenlerine film çekme olanağı sağlamayı amaçladıklarını dikkat çekti.

GEÇEN YIL 418 FİLM BAŞVURUSU YAPILDI

Öztürk; “ Geçen yıl 418 film başvurusunun yapıldığı festival, bunların arasından seçilen 110 tanesini, dört gün boyunca sekiz farklı mekanda çok sayıda izleyiciyle buluşturdu.  Film gösterimlerinin yanı sıra, geçen yıl büyük ilgi çeken ve bu yıl da festival programının bir parçası olması planlanan söyleşi, panel ve atölye çalışmaları gibi etkinliklerde davetli yönetmen, oyuncu, akademisyen ve sinema emekçileri sinema sanatı ve sektörü üzerine değişik konulardaki bilgi, görüş ve önerilerini izleyicilerle paylaşacak. Ekim 2017 tarihinde düzenlenecek olan festivale yurtiçinden ve yurtdışından çok sayıda yönetmen, senarist, oyuncu, televizyoncu, yazar, yapımcı, film eleştirmeni ve müzisyenin katılması beklenmektedir.

 

FESTİVAL İKİ BÖLÜMDEN OLUŞUYOR

Uluslararası ve Ulusal olmak üzere iki ana bölümden oluşan festivalin Uluslararası kısa film bölümünde sadece film gösterimleri yer alacak olup uluslararası dalda yarışma yapılmayacaktır. Ulusal bölümde ise kurmaca, belgesel, canlandırma/animasyon ve deneysel filmler izlenip içlerinden gösterim programına ve yarışmaya katılacak filmler belirlenerek  daha sonra ana jüri ve halk  jürisi tarafından her dalın en iyilerine ödül verilecek, Liselerarası Ulusal kısa film yarışma bölümündeki filmler için ayrı değerlendirme yapılmayacaktır. Gösterim programına alınan filmler, festival süresince sinema salonlarında, Kültür merkezlerinde ve akşamları birçok açık hava mekanında perdeler kurularak halkla buluşturulacaktır.

İLK KEZ ÖN JÜRİ ÖDÜLÜ VERLECEK

Festival Jürisi yönetmen, sinema yazarı, oyuncu, yapımcı, görüntü yönetmeni gibi sanat emekçilerinden oluşacak ve bölge halkını festivale ortak etmek amacıyla bir halk jürisi oluşturulacaktır.  Halk jürisinde görev yapacaklara yönetmenler tarafından sinema semineri verilecek, Halk Jürisi Ödülünü kazanan filmin yönetmeninin bir sonraki filminin yapımcılığı Koz Yapım tarafından sağlanacaktır. Bu seneki festivalin bir yeniliği de, Türkiye’de ve Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivalinde ilk kez Ön jüri Özel Ödülü verilecek olmasıdır” dedi

Festival Başkanlığını Şeref Öztürk’ün üstlendiği organizasyonda, 3. Marmaris Uluslararası Kısa Film Festivali Danışma Kurulu; Sinema Prof. Bülent ÖZKAM,  Gazeteci, Yapımcı ve Televizyoncu Gürkan HACIR, Yönetmen Engin AYÇA, Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Gülsen TUNCER, Yapımcı Özlem KÜSKÜ, Yönetmen Jale İNCEKOL, Kameraman Filiz ÇAKMAK’tan oluşacak.

Festivale başvurular başlamış olup, son başvuru tarihi 10 Ağustos 2017’dir. Festival şartnamesi, katılım şartları, başvuru işlemleri ve diğer konularda daha ayrıntılı bilgiye www.marmarisfilmfest.com adresinden ulaşılabilir.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*