Marmaris İlçesi’nde, binlerce vatandaş Hıdrellezi kutlamak için halk plajına akın etti.

Yaşama bağlılığın ve doğanın canlanmasının simgesi olduğuna inanılan Hıdrellez, tüm yurtta olduğu gibi bu yılda Marmaris İlçesi’nde kutlandı. Akşam saat:21.00 sıralarında kent merkezinde bulunan Atatürk Caddesi’nden Uzunyalı Mevkii’ne kadar ulaşan 4,5 kilometrelik halk plajı vatandaşlarla dolmaya başladı.

Çocuklarıyla birlikte plaja gelen binlerce vatandaşlar, ilk olarak ateş yaktı. Ardından taş toplama geleneğini yerine getirip, dilekler dilerken hayaller ise kumlara resim edilerek gerçekleşmesi için dua edildi. Yakın ateşlerin etrafında toplanan çocuk, genç ve yaşlısı üzerinden üç defa atlayarak dilek tuttu. Bazı vatandaşlar dilek fenerleri yakılarak dualarla gökyüzüne bırakıldı. Kimi aileler, yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri etrafındaki kişilerle paylaştı. Marmaris Belediye Başkan Yardımcısı Halil Gökovalı ve CHP Kadın ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyeleri, plajda dolaşarak halkın Hıdrellezini kutladı.

İki köpeği ve bir kedisiyle günü kutlamaya gelen Mediha Yakar, “ Bütün hayvanların karnı tok, sağlıklı olmasını ve insanlar ile hayvanların doğanın bir parçası olduğunun anlaşılmasını istiyorum” dedi. Hatice Keser ise, “ Taşlarımı topladım dileğimi tutup ateşimi yaktım. Yaratan ülkemizin başından belaları uzak tutsun” dedi.

Hıdrellez’in, yarım asırdır Marmaris Halk Plajı’nda kutlandığı ve ilk defa bu kadar yoğun kalabalığın olduğu öğrenildi. Yaşanan yoğun kalabalık nedeniyle Marmaris Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı sivil ve resmi ekipler yoğun güvenlik önlemi aldı. Şüpheli görünen kişilerin sicil taraması yapıldı.

ORTA ASYA TÜRKLERİNE AİT İNANIŞ

Hıdrellezin mazisi Mezopotamya’ya hatta Orta Asya Türklerine ait bir kültür ve inanış olduğu rivayet ediliyor. Hıdrellezde bereketin, bolluğun, dermanın ve şifanın sembolü olan hayat suyunu içerek ölümsüzlüğe kavuşan Hızır’ın ve denizden geldiği var sayılan İlyas’ın’ buluştuğuna ve bu buluşma ile de şans, uğur ve kısmet kapılarının açılacağına inanılıyor.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*