Marmaris Ticaret Odası’nca (MTO) Aktaş mevkiinde oluşturulması planlanan “Marmaris Cumhuriyet Şehitleri ve 15 Temmuz Demokrasi Parkı”nın proje tasarım yarışması sonuçlandı. Yarışmayı Mimar Deren Uysal’ın projesi kazandığı açıklandı. MTO Başkanı Mehmet Baysal, Bakanlığa gönderilen projenin,  onaylandıktan sonra hayata geçirileceğini söyledi.

 

MTO Başkanı Mehmet Baysal, 29 Nisan 2016’da düzenlenen basın toplantısında, Milli Parklar Genel Müdürlüğünden tahsis edilen araziye “Cumhuriyet Şehitleri Anıtı” yapmak için proje yarışması düzenlediklerini, başvuran projeler arasında değerlendirmenin seçici kurul t tarafından yapılacağını ve başarılı bulunan tasarımın hayata geçirileceğini söylemişti.

Ancak, 15 Temmuz darbe girişimi sebebiyle projenin adı “Marmaris Cumhuriyet Şehitleri ve 15 Temmuz Demokrasi Parkı” olarak değiştirilmişti.

Seçici kurul, 28 Aralık 2016’da yarışmaya katılan tasarımların arasından Deren Uysal’ın projesini birinci seçti. Bugün de MTO’da yapılan toplantıda, yarışmanın galibi Deren Uysal ve tasarımı hakkında, proje sürecinde görüşlerine, bilgilerine başvurulan ilgili, yetkili kurumların temsilcileri ile basına bilgi verildi.

Kaymakam Celalettin Yüksel ve Belediye Başkanı Ali Acar’ın da aralarında bulunan kurum ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin katıldığı toplantıda konuşan MTO Başkanı Baysal, Bakanlığa gönderilen projenin,  onaylandıktan sonra  hayata geçirileceğini kaydetti.                                                                                                Baysal, “Marmaris Ticaret Odası ve diğer kurumlarla birlikte yürüteceğimiz bu anlamlı projemiz için en kısa sürede çalışmalara başlanacak ve Marmaris’e kazandırılacaktır” dedi.

 

Baysal’ın ardından seçici kurul üyeleri, yarışmanın birincisini nasıl belirledikleri konusunda açıklama yaptı.

 

Aslen Marmarisli olan Yüksek Mimar Deren Uysal da eseri hakkında salonda bulunanları bilgilendirdi.

Kaymakam Yüksel, Belediye Başkanı Ali Acar ise “anlamlı ve önemli” olarak niteledikleri projeye emeği geçenlere teşekkür etti.

Programın sonunda Deren Uysal’a plaketi ve kazandığı 10 bin liralık nakit ödülün simgesi verildi. (Ajans DORA)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*