Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, faaliyetlerini, kendisini ve yönetimini eleştirenleri, kamuoyunun karşısına, açık oturuma davet etti…

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, ilçede 2016’da gerçekleşen gelişmeler ve çalışmalara yönelik bilgi vermek amacıyla basın toplantısı düzenledi.

Başkan Ali Acar, medya mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıya yeni yıl dileklerini ileterek başladı, “Herkese sağlıklı, mutlu, bol kazançlı bir yıl, yıllar diliyorum” dedi.

Ali Acar, makamındaki gazetecilerin nezdinde, basın mensuplarına da özlük haklarına ve emeklerinin karşılığına kavuşabilecekleri gelecek diledi.

BOŞLUĞA DÜŞTÜK, DURGUNLAŞTIK

Daha sonra soruları yanıtlayan Başkan Acar, 2014’te Muğla’nın Bütünşehir kapsamına girmesiyle, yetkileri daraltılan ilçe belediyelerinin boşluğa düştüğünü, yol haritası çizmek, hizmet üretmek adına durgunluk yaşadığını savundu.

Acar, buna rağmen Marmaris Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğu dahilinde hizmet vermek için çabaladığını, 2016’da da planlayıp da hayata geçiremedikleri projenin bulunmadığını kaydetti.

Başkan, 2016’da başlayıp da süregelen İçmeler’deki Atatürk Kültür Parkı’nın 23 Nisan’da, Burunucu’ndaki 20 bin metrekarelik alanda oluşturulacak alanın ise 19 Mayıs’ta vatandaşların hizmetine açılacağını belirtti. Çalışmaları devam eden bisiklet yolunun ikinci aşamasının Ketenci Kavşağı’na kadar olan bölümünün yılbaşına kadar tamamlanacağını yineleyen Ali Acar, proje kapsamında özveriyle çabaladıklarını altını çizdiği işçilere teşekkür etti.

TONOZ SİSTEMİ GENİŞLETİLMELİ

Acar, yıllardır yapmak istemeyip de hayata geçiremedikleri konusunda bilgi verirken, kendilerinin Yat Limanı’nda 1. etabını tamamladıkları, ancak yetkileri elinden alındığı için devamını getiremediklerini vurguladığı tonoz sisteminin, geliştirilmesi, alanının genişletmesi gerektiğini dile getirdi. Sistemin, denizaltı ekolojik dengesi için önemli bir faktör olan posedion çayırlarını güçlendireceğine, körfezdeki kirlenmenin önüne geçilmesine de katkı sağlayacağına olan inancını ifade etti.

YAPAY RESİFİ İHMAL ETTİK

Başkan, “Bu konuda biraz eksik kaldık, ihmal ettik” dediği yapay resif çalışmalarına ise önümüzdeki dönemde başlayacaklarını belirtti,. Yapay resiflerin deniz avcılığı meraklılarını ilçeye çekip alternatif turizm kaynağı yaratacağı gibi, kent yaşayanı için de iyi vakit geçirme imkanı sağlayacağını düşündüklerini kaydetti.

SAMİMİ BULMUYORUM

Başkan Acar, Hükümet partisinin yetkililerinin dile getirdiği, bölgedeki belediyelerin proje üretmediklerini, bu sebeple vatandaşın iyi hizmet alamadıkları yönündeki eleştiriler için “Bu açıklamaları samimi bulmuyorum” sözlerini kullandı. Aksine, Marmaris Belediyesi’nin ürettiği bazı projelerin, şikayet mekanizması da devreye sokularak engellendiğini öne sürdü.

Acar, Çarşı’daki Postane Sokağı’nda bulunan Belediye eski hizmet binasının yıkılarak 2 katlı bir yapı haline getirileceğini söyledi.

SANAYİ SİTESİNİN TAŞINMASI

Toplantıda, Başkan Acar’a, Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’ün, TOKİ projesi kapsamında Marmaris sanayisinin taşınmasına ilişkin sözleri hakkında da soru yöneltildi. Acar, yıllar önce çöp toplama arazisi yakınlarında, ormanlık olmayan 450 dönümlük alana sanayinin taşınması için başvuruda bulunduklarını, taleplerine olumsuz yanıt aldıklarını hatırlattı. Söz konusu taleplerini yakın zamanda yenileyeceklerini belirten Başkan, “Bize proje üretmiyor diyenlerin, destek ve yardımcı olup, olmayacaklarını görelim” dedi.

 

YILBAŞI TURİZMİ

Başkan Acar, Marmaris’teki yeni yıl hazırlıkları ve kutlamaları üzerine değerlendirmede bulunurken, vatandaşların, zor günler geçiren ülkedeki mutsuz ve umutsuz tablodan biraz olsun sıyrılmasını amaçladıklarını söyledi. Geçen yıl “küçük çapta” başlattıkları yeni yıl kutlamalarını bu sene 3 haftaya yaydıklarını belirten Başkan Acar, böylelikle, kış mevsiminde ülke içinden ve Avrupa’dan tatilci çekebilmeyi de hedeflediklerini sözlerine ekledi. Başkan Ramazan ayında da geleneklere uygun etkinlikler düzenlemeyi planladıklarını kaydetti.

 

VATANDAŞA HAKSIZLIK OLUR

Başkan Acar, ücretli otoparklar hakkındaki fikirlerini paylaşırken, 2015 ve 2016’da yürüttükleri yol çalışmaları sonucunda, tali yollarda ve ara sokaklarda 700 araçlık park alanı oluştuğunu vurguladı, “Bunları da ücretli yaparlarsa vatandaşa haksızlık olur” ifadelerini kullandı.

MARMARİS’İN İSMİ GÜZEL

Acar, ilçeye “Gazi”lik unvanı verilmesi hakkındaki görüşlerini dile getirirken, “Konumuz ve gündemimiz değil. Cennet güzellikteki Marmaris’imizin ismi güzeldir” diye konuştu.

BİZ TURİZMİ DE TANITIMI DA BİLİRİZ

Ali Acar,Marmaris Belediyesi’nin ilçeyi, özellikle bu yıl yurt dışı fuarlarda iyi tanıtamadığına yönelik iddialara karşılık, “Turizmin ne olduğunu, tanıtımın ne olduğunu, ne yapılması gerektiğini bilen insanlarız. Aksi sözler, laf olsun diye söylenmiş anlamsız, mesnetsiz, dayanağı olmayan boş laflar” dedi.

HALKIN ÖNÜNDE AÇIK OTURUMDA KONUŞALIM

Başkan Acar, eleştirileri yöneltenleri de, halkın önünde, açık oturumda buluşmaya çağırdı, “Yılbaşından sonra, hep beraber oturalım, açık ve net şekilde herkes eteğindeki taşı döksün” diye konuştu. Başkan, ayrıca OHAL nedeniyle Belediye Başkanlarının yurtdışına çıkışlarının Bakanlığın iznine bağlı olduğunu, kendi başvurusuna ise cevap dahi verilmediğinin altı çizdi.

Soruların tamamlanmasının ardından Başkan Acar bir süre sohbet ettiği basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi, birer de yeni yıl hediyesi verdi. (Ajans DORA/ Seycan AKMAN-Ender TÜRKKAN)

 

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*