Bodrum Belediye Başkanlığının katkılarıyla Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 13. Uluslararası Bodrum Bale Festivali, 18 Temmuz – 1 Ağustos 2015 tarihleri arasında Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nin tarihi atmosferinde izleyicilerin beğenisine sunulacak.

Bale sanatının uluslararası arenada başarılı temsilcilerinin yakından izleneceği festivalin açılışı çeşitli prömiyerleri de içermektedir. Festivalin ilk günü olan 18 Temmuz 2015 Cumartesi akşamı Stravinsky’nin “Ateş Kuşu” balesi Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisiyle yine aynı bestecinin “İlkbahar Ayini” balesi Mehmet Balkan koreografisiyle ve Ravel’in  “Bolero” balesi Uğur Seyrek koreografisiyle İzmir, Antalya ve Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelendi.

Festival 21 Temmuz 2015 Salı akşamı yine kendi içinde üç bölümden oluşan, “Gökkuşağı” balesi ile devam edecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçıları tarafından sahnelenecek eserin bölümleri “Contras , Just One Of Those Things  ve Troy Game” adlarını taşıyor. Çağdaş besteciler J. Adams, A. Noto, R. Sakamoto, Irving Berlin, Cole Porter, Batacuda ve Bob Downes’in müzikleri üzerine, Young Soon Hue, Christopher D’amboise ve Robert North’un koreografilerinden oluşan eser sunularak insanlık halleri, dansın diliyle anlatılacak.

24 Temmuz Cuma ve 25 Temmuz Cumartesi akşamları Rus Sibirya Devlet Opera ve Balesi Topluluğu Krasnoyarsk Tiyatrosu, “Carmen”  balesini, Sergey Bobrov’un  koreografisiyle seyirci ile buluşturacak.

28 Temmuz 2015 Salı akşamı, Türkiye prömiyeri gerçekleştirilen ve seyircinin beğenisini kazanan ünlü piyes yazarı W. Sheakespeare’nin aynı adlı eserinden uyarlanan “Hamlet” balesi sergilenecek. Besteci Revaz Gabichvadze bu eseri, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından Nugzar ve Medeia Magalashvili reji ve koreografisi ile gerçekleşecek.

Festivalin kapanışında “Los Vivancos” topluğu tarafından epik bir Flamenko gösterisi sunulacak. Okuma yazmayı bile öğrenmeden enstrüman çalmaya başlayan, aynı kanı taşıyan, Flamenko ateşiyle izleyicileri coşturan 7 kardeşin “Best Of Los Vivancos”  adlı performansları, 31 Temmuz 2015 Cuma ve 1 Ağustos 2015 Cumartesi akşamları sergilenecek.

Tüm temsiller 21.45’te başlayacak.

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*