Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından yapılan açıklamada, kadına karşı şiddetin önlenebilmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesi istendi. Bunun için de “12 adım” önerildi.

Marmaris Kent Meclisi, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla basın açıklaması yapmak üzere Atatürk Meydanı’nda toplandı. Bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile CHP İlçe Başkanı Zekican Balcı ve yönetim kurulu üyelerinin de katılarak destek verdiği basın açıklamasını Konseyin Kadın Meclisi Başkanı Nimet Atbin, okudu. Nimet Atbin, şöyle konuştu:

“25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü! Bugün Mirabell Kardeşlerin 60’larda Dominik Cumhuriyeti’nde diktatörlüğe karşı verdiği özgürlük ve eşitlik mücadelesinin mirası ile, aylardır “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyerek meydanları dolduran kadınların gücüyle, “Artık Yeter, Yaşamak İstiyoruz” diyerek katledilen her bir kız kardeşi için hesap soran kadınların kararlılığı ile, memleketin dört bir yanında toprağına, havasına, suyuna sahip çıkarak her türlü şiddete karşı barikatların en önünde duran kadınların inadı ile; Yan yana geliyoruz! İktidar, kadınlara yönelik şiddeti önlemek için etkili hiçbir politikayı yürürlüğe koymuyor. Kadın cinayetlerini önleyecek bir risk değerlendirme/önleme birimi bile kurmuyor. Başta 6284 sayılı Şiddet Yasası ve İstanbul Sözleşmesi olmak üzere var olan yasaları ve sözleşmeleri uygulamıyor. Kamuoyunu oyalamak için yeni yargı reformlarından söz ediyor; ancak yıllar önce yapılmış reformları bile hayata geçirmiyor. Örneğin, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Türk Ceza Yasası’nın 96. maddesi kadına karşı sistematik şiddeti eziyet olarak tanımlamaktadır. İşkenceyi kamu görevlileri yapar; eziyeti herkes yapabilir. TCK’ya göre işkence ve eziyet arasındaki tek fark budur. Kadınlar aile içinde ya da dışında (1570 ayrı telefondan taciz ve tehdit edilen kadın örneğinde olduğu gibi ısrarlı takip mağduru olarak) yıllarca sistematik şiddete maruz kalıyor, TCK’nın 96. maddesi bir türlü uygulanmıyor ve saldırganlar bu şiddet eylemlerine devam ediyor. Yasaları hayata geçirmekle yükümlü bakanlar ise failleri ayıplamakla yetiniyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir kez daha hatırlatıyoruz ki;

 • Kadına karşı sistematik şiddet eziyettir, işkencedir.
 • İşkence ve eziyet insanlığa karşı suçtur.
 • Devlet kendisi işkence yapamayacağı gibi, vatandaşların birbirine işkence yapmasını da önlemekle görevlidir.

Korkudan ve şiddetten uzak, güvenli bir hayat tüm kadınların hakkıdır

Kadına karşı şiddeti önlemek için ceza kanunlarını uygulamak yetmez. Kapsamlı ve bütüncül politikalar uygulamak gerekir. Bu nedenle tüm yetkilileri bu konudaki en kapsamlı yasal dayanak olan İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için Avrupa Konseyi’nin belirlediği ve EŞİK olarak Türkiye’ye uyarladığımız 12 adımı hayata geçirmeye davet ediyoruz.”

 

İŞTE ÖNERİLEN 12 ADIM

Atbin,  konuşmasının sonunda, kadına karşı şiddetin önlenebilmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin tüm maddeleriyle hayata geçirilmesini sağlayacaklarını öne sürdüğü ‘12 Adım’ı şöyle sıraladı:

 1. Ayrımcılık ve şiddeti kınayın, suç olduğunu açıklayın
 2. Şiddeti önlemek için tedbir alın
 3. Şiddete karşı destek mekanizmaları oluşturun
 4. Risk altındakileri koruyun
 5. Yasaları uygulayın
 6. Polis, savcılık hizmetleri ve yargının etkinliğini artırın
 7. Adli işlemlerde mağdurları destekleyin ve koruyun
 8. Kapsamlı ve eşgüdümlü politikalar tasarlayın
 9. Sığınmacılar konusunda özenli davranın
 10. Çocukların özel ihtiyaçlarını karşılayın
 11. STK’ları destekleyin
 12. Şiddet verilerini toplayın, araştırmaları destekleyin

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*