“Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” kapsamında SİT derecelendirmelerinin değiştirilmesine mevcut haliyle karşı çıkan Muğla’daki çevreciler, Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) kurdu. Platformu oluşturanların, Marmaris’te gerçekleşen ilk toplantısında il genelinde, doğaya ve çevreye zarar vereceği düşünülen her türlü gelişmeye karşı ortak hareket edeceği bildirildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sit alanlarının derecesi ile sınırlarının yeniden belirlendiği çalışmaya tepki gösteren Muğla ve ilçelerinde yaşayanlar, konuyu masaya yatırdıktan sonra birlikte hareket etmek amacıyla, geçtiğimiz ay, Akyaka’da düzenlenen toplantıda buluşmuştu.

Akyaka buluşmasından, bölgedeki her türlü ekolojik tahribata, yapılaşmaya, karşı birlikte mücadele etmek üzere Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) kurma karar çıkmıştı. Karar yerine getirilip oluşturulan MUÇEP’in ilk toplantısı ise Marmaris Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya, Muğla, Bodrum, Milas, Akyaka, Fethiye, Marmaris, Datça ve Köyceğiz’de faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerin ve kent konseyleri  temsilcilerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık  200 kişi katıldı.

Etkinlikte, MUÇEP’in yapısı şekillendirildi, oluşturulacak komisyonlar belirlendi.

MUÇEP oluşumu içerisinde yer alan Marmaris Belediyesi Kent Konseyi’nin Başkanı Avukat Necmettin Yankol, 5 saat süren toplantı hakkında basına bilgi verdi.Necmettin Yankol, Platform üyelerinin, il genelinde, doğaya ve çevreye zarar vereceği düşünülen her türlü gelişmeye karşı ortak hareket edeceğini söyledi.Yankol, ilk olarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Doğal Sit Alanlarının derecelerinin, koruma düzeyleri ile kapsadıkları alanların yeniden düzenlenmesi amacıyla başlattığı “Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi”nin iptal edilmesi için ortak mücadele vereceklerini kaydetti. Yankol, “Çünkü bu proje, mevcut haliyle, doğaya, çevreye, arıcılığa, yat turizmine zarar verecektir. İptal edilmesi için gerekirse yargı yoluna başvuracağız” dedi.​ (Ajans DORA)

Yorum Yaz

Lütfen Yorumunuzu yazınız!
Adınız

*